Jak długo powstają wizualizacje architektoniczne? 

Wiele osób myśli, że wizualizacje salonów i innych pomieszczeń to proste, wymagające od architekta jedynie odrobiny wysiłku, zadanie, które można zrealizować w krótkim terminie. Wbrew pozorom to skomplikowany proces, składający się z dopełniających się etapów. Ile zatem trwa przygotowanie wizualizacji wnętrz?

Rozmowa z klientem

Proces tworzenia wizualizacji architektonicznej rozpoczyna się od rozmowy z klientem, który dzieli się z architektem swoją wizją projektu. Każda wizualizacja wykonywana jest na czyjeś zlecenie, dlatego pierwszy etap, czyli ustalenie potrzeb klienta, jest najważniejszy. Dobry projektant powinien podejść do każdego projektu indywidualnie. Wizualizacje różnią się między sobą, w związku z czym trudno określić średni czas ich wykonania. Dopiero po ustaleniu poziomu skomplikowania projektu, architekt może oszacować czas potrzebny na jego realizację. Jak można się domyślić, przykładowo wizualizacje 3D kuchni oparte na złożonych bryłach trwają dłużej niż mniej skomplikowane projekty.

Tworzenie materiału źródłowego

Po rozmowie z klientem, podczas której zostały ustalone jego potrzeby, architekt tworzy materiał źródłowy, taki jak projekt wykonany w programie CAD, rysunek techniczny czy prosty szkic. To na ich podstawie powstają modele 3D.

Stworzenie modelu 3D

Trzecim etapem jest tworzenie wizualizacji 3D, czyli przedstawienie dowolnego rzeczywistego obiektu czy pomieszczenia w wirtualnej formie. Jest to bardzo żmudny proces, który wymaga od architekta zdefiniowania materiałów, tak by model wyglądał jak najbardziej realistycznie. Dopasowanie tekstur do różnego typu powierzchni znacznie wydłuża czas powstawania projektu. Przykładowo, dokonując wizualizacji 3D kuchni, architekt musi nie tylko stworzyć zarys ustawienia mebli i sprzętów AGD w pomieszczeniu oraz dodać odpowiedni kolor ścian i podłóg, ale także wzbogacić wszystko o odpowiednią teksturę, która nada całemu projektowi rzeczywistego wyglądu.

Renderowanie

Renderowanie to proces przeliczania przez komputer wszystkich ustawień zastosowanych w projekcie 3D, takich jak źródła światła czy materiały, w wyniku którego powstaje czytelny obraz 2D. Czas trwania renderowania w dużej mierze zależy od parametrów posiadanego komputera. Wyrenderowany obraz często jest retuszowany. Powstałe wizualizacje wnętrz nie tylko są poprawiane pod względem naświetlenia, nasycenia barw czy kontrastu, ale również wzbogacane o nowe elementy, które je ubogacają.

Stworzenie dobrej wizualizacji salonów czy innych pomieszczeń to nie lada wyzwanie, wymagające połączenia sił klienta i architekta, który powinien wsłuchać się w jego potrzeby i z ich uwzględnieniem stworzyć prototyp projektu, stanowiący podstawę modelu 3D. W wyniku renderowania zostaje on przekształcony w obraz 2D, który ostatecznie jest retuszowany. Trudno jest określić czas powstawania wizualizacji, ponieważ zależy od stopnia skomplikowania poszczególnych etapów. Może trwać kilka dni, ale trzeba liczyć się także z koniecznością naniesienia poprawek, co wydłuży cały proces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *